Każdy, kto aktywnie poszukuje pracy, potrzebuje dobrego CV. Niestety, wiele osób popełnia błędy, które mogą przekreślić szansę na spotkanie rekrutacyjne. Należy pamiętać, że curriculum vitae to nasza wizytówka, a poprawnie przygotowany dokument zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Zatem, jak napisać CV i ustrzec się często popełnianych pomyłek?

Dobre CV to przepustka do rozmowy kwalifikacyjnej
Pracownicy HR przeglądają codzienne dziesiątki aplikacji, szukając idealnego kandydata na konkretne stanowisko. Warto zadbać więc o to, aby w Twoim CV znalazły się wszystkie kluczowe informacje. Ważna jest jednak nie tylko treść dotycząca wykształcenia czy doświadczenia zawodowego, ale również poprawność danych. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, dlatego lepiej wystrzegać się często popełnianych błędów. Rekruter wychwyci je w kilka chwil, co może przekreślić Twoją szansę na wymarzoną rozmowę kwalifikacyjną.
8 najczęstszych błędów w CV, których możesz uniknąć
Od kilkunastu lat zajmuję się procesami rekrutacyjnymi, w tym czasie zapoznałem się z tysiącami aplikacji na różnorodne stanowiska. Z moich obserwacji wynika, że wiele osób nie wie, jak napisać CV lub popełnia proste błędy. Na czym najczęściej polegają pomyłki? Mogę wskazać 8 najczęstszych potknięć w CV, które dotyczą:
- adresu email,
- numeru telefonu,
- miejsca zamieszkania,
- wykształcenia,
- doświadczenia zawodowego,
- nazwy stanowiska,
- zakresu obowiązku,
- zdjęcia do CV.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, co napisać w CV, a czego unikać.
Potrzebujesz wsparcia w budowaniu swojej kariery? Umów się na konsultację i przygotuj się do rozmowy o pracę
E-mail w CV
Adres e-mail to jeden z pierwszych elementów w CV, z którymi styka się rekruter. Wydawać by się mogło, że tutaj nie ma zbyt dużego pola do pomyłki poza literówką. Nic bardziej mylnego! Jeśli używasz e-maila, którego nazwa wygląda mniej więcej tak mikkkki92@budziaczek.pl, lepiej od razu załóż skrzynkę pocztową z nowym adresem.
Wyobraź sobie, że aplikujesz np. na stanowisko księgowej, asystentki dyrektora finansowego lub managera sprzedaży. Jeśli używasz takiego maila, Twoja kandydatura może zostać mylnie oceniona jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Niestety, adres w tym typie można wykorzystywać jedynie do celów prywatnych. Jaki e-mail lepiej wygląda w CV? Wzór, który warto przyjąć to: imie.nazwisko@domena.pl.
Nienajlepszym pomysłem jest też umieszczanie w CV służbowego maila. Czasami kandydaci proszą mnie o wysłanie informacji dotyczących spotkania rekrutacyjnego właśnie na ten adres. Zawsze stanowczo odradzam takie podejście, zwłaszcza w przypadku, gdy osoba pracuje w większej firmie. Organizacje często mają ścisłą politykę zasad używania oraz kontrolowania poczty. Lepiej więc, aby w takim przypadku wiadomość od rekrutera nie trafiła do działu IT lub przełożonego.
Oczywistym jest, że w CV należy umieścić swój numer telefonu, aby umożliwić kontakt z rekruterem lub działem HR. Niestety, zdarza się tak, że kandydaci popełniają błąd w jego zapisie. Częstym przypadkiem jest również zmiana numeru telefonu i brak aktualizacji tej informacji. Przed wysłaniem CV dokładnie sprawdź poprawność wszystkich danych, aby uniknąć takiej nieprzyjemnej pomyłki.
Pamiętnej też, aby podawać numer, pod którym jesteś realnie dostępny. Jeśli korzystasz z prywatnego i służbowego telefonu, zawsze wybieraj ten pierwszy. Podobnie, jak w przypadku e-maila, większy komfort zapewni Ci podanie numeru, który nie jest związany z obecnym pracodawcą.
Adres zamieszkania w CV
Tworząc swoje CV, zawsze wpisuj aktualny adres zamieszkania. Nie musi się on pokrywać z miejscem zameldowania, ale dobrze jest wskazać miejscowość, w której aktualnie przebywasz. Warto dodać też informację o ewentualnej gotowości do relokacji. Jest to ważnie nie tylko z punktu widzenia miejsca pracy, ale także zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego?
Po pierwsze, rekruter będzie miał pewność, że kandydat dokładnie przeczytał ofertę pracy i wie, w jakim miejscu dostępne jest to stanowisko. Po drugie – jeśli starasz się o pracę w Krakowie, ale mieszkasz w Szczecinie, osoba z HRu odpowiednio zaplanuje termin spotkania rekrutacyjnego. W innym przypadku możesz spodziewać się wyznaczenia daty np. na następny dzień w godzinach porannych. Wskazać można jeszcze trzecią, równie ważną kwestię – czasami jednym z wymogów jest dobra znajomość lokalnego rynku.
Informacje w CV dotyczące wykształcenia
Obowiązkowym punktem w CV jest opisanie zdobytego wykształcenia. Zarówno ukończonej uczelni wyższej, jak i średniej szkoły kierunkowej. Podać należy nie tylko pełną nazwę placówki, ale również wydział, ukończony kierunek lub specjalność kształcenia.
Jest to szczególnie ważne jeśli zastanawiasz się, jak napisać pierwsze CV. Na początkowym etapie kariery zawodowej istotną kwestią może być temat Twojej pracy inżynierskiej lub magisterskiej. Informacja ta pozwoli przybliżyć zakres zainteresowań przyszłemu pracodawcy. Będzie to również pomocne, jeżeli rozpoczynasz karierę na nowej ścieżce. W CV możesz wpisać także ukończone kursy lub szkolenia, które mogą okazać się wartościowe na danym stanowisku.
Miejsce pracy – co napisać w CV
Opisując swoje doświadczenie zawodowe, zawsze precyzyjnie określaj swoje dotychczasowe miejsca pracy. Chodzi tu nie tylko o podanie konkretnej nazwy firmy, ale także branży, w której ona działa. Dobrą praktyką jest też dodanie adresu strony internetowej, aby ułatwić osobie oceniającej CV zorientowanie się w sytuacji.
Nazwa stanowiska w CV
Starszy Specjalista ds. Skanowania to dość zrozumiały dla rekrutera zapis. Problem pojawić się może jednak wtedy, gdy w CV znajdzie się Specjalista ds. Procesów O2C. Owszem, z perspektywy osoby, która na tym stanowisku pracuje od kilku lat wszystko jest oczywiste. Niestety, niekoniecznie musi być jasne dla osoby przeglądającej CV. Nawet wtedy, gdy doskonale zna branżę. Pamiętaj, że czasami firmy mają swoją wewnętrzną nomenklaturę, która nie musi pokrywać się ze standardami rynkowymi.
Jak w takim razie właściwie określić stanowisko w CV? Pomyśl, w jaki sposób opiszesz to, co robisz swojemu znajomemu. Prawdopodobnie nie powiesz, że jesteś Specjalistą ds. Procesów O2C, a wyjaśnisz, że odpowiadasz za transakcje łączenia zamówień z fakturami w systemie SAP. Taka informacja powinna więc znaleźć się również w Twoim CV. Dobrym pomysłem będzie więc wskazanie konkretnej nazwy stanowiska oraz dodanie kilku słów wyjaśnienia.
Błędy w zakresie obowiązków – co tak naprawdę robisz
Kolejny, często popełniany błąd w CV dotyczy zbyt ogólnie ujętego zakresu obowiązków. Czytając CV przedstawicieli handlowych, spotykam się z takimi stwierdzeniami jak:
- negocjacje handlowe,
- pozyskiwanie klientów,
- budowanie trwałych relacji z klientami,
- analiza rynku.
Widząc zakres obowiązków przedstawionych w ten sposób, niełatwo jest wywnioskować, czym tak naprawdę zajmuje się kandydat. Zapis jest tak ogólny, że właściwie nie zawiera konkretnych informacji, pozwalających dowiedzieć się więcej o autorze CV.
Podczas rozmowy telefonicznej nierzadko dowiaduję się, iż kandydat nie obsługiwał stacjonarnie klientów, a także nie pozyskiwał aktywnie klientów. Mimo tego, że aplikuje na stanowisko z takim zakresem obowiązków. Bywa również tak, że negocjacje handlowe sprowadzały się jedynie do podawania ceny produktu z katalogu, ale ustalanie ostatecznych kosztów należało do innej osoby.
Warto więc dokładnie opisać realny zakres obowiązków w punktach, np.:
- obsługa inwestycji w zakresie pokryć dachowych na obiektach sportowych,
- przygotowywanie dokumentacji handlowej do przetargów publicznych,
- obsługa procesu posprzedażowego przez monitorowanie płatności przeterminowanych.
Dobrym pomysłem będzie tez umieszczenie dodatkowych informacji o wynikach pracy, takich jak uzyskanie najwyższej marży w kwartale czy wygarnie wewnętrznego konkursu.
Zdjęcie do CV
Ostatnim często popełnianym błędem jest dodawanie zdjęcia do CV, które niewiele ma wspólnego z profesjonalnym wizerunkiem. Niestety, fotografie z wesela, wakacji, uroczystości rodzinnych czy imprez okolicznościowych nie pasują do CV. Lepiej zdecydować się na neutralne albo formalne zdjęcie zrobione w stroju biznesowym lub półoficjalnym. Obecnie z powodzeniem można samodzielnie wykonać taką fotografię na tle jednolitej, jasnej ściany, a następnie umieścić je w CV.
Teraz wiesz już, jak napisać CV i nie popełniać błędów, które mogą zaważyć na decyzji o zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Mam nadzieję, że kolejny proces rekrutacyjny z poprawionym curriculum vitae zakończy się sukcesem. Trzymam kciuki i powodzenia!
Przeczytaj także: Gdy dzwoni rekruter – poznaj etapy rekrutacji