Gdy dzwoni rekruter – poznaj etapy rekrutacji

Kiedy odbieramy telefon, a z drugiej strony słyszymy rekrutera, głowie pojawia się myśl: co będzie dalej po tym telefonie? Jakie etapy rekrutacji przede mną.

Procesy rekrutacyjnej są prowadzone według powtarzalnego modelu. Poniżej przedstawiłem najczęściej spotykane etapy rekrutacji, z jakimi możesz się spotkać ze strony firmy do której aplikujesz. 

Po przeanalizowaniu rynku pracy i podjęciu decyzji szukam pracy powinieneś wiedzieć jakie będą kolejne etapy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Etapy rekrutacji

Pierwszy etap – weryfikacja CV. W dużych firmach rekrutacja opiera się na ustalonych kryteriach, pod kątem których oceniani są kandydaci. Bardzo popularnym narzędziem używanym do tego celu jest Erektuer firmy pracuj.pl.

Na tym etapie ocenia się kandydatów na skali punktowej od 1 do 5 oraz zaznacza się ich status np. odrzucony po CV, rozmowa rekrutacyjna, odrzucony po spotkaniu.Wybrani kandydaci są przez rekrutera oceniani a następnie ich dokumenty są przesyłane do managera, z którym realizują daną rekrutacje.

Kolejny etap to rozmowy telefoniczne, które mają na celu podstawą weryfikację danych z CV, pytania o zainteresowanie ofertą, podstawowe pytania o doświadczenie, oczekiwania finansowe, dostępność, motywacje do zmiany pracy, znajomość języków obcych.

Trzecim etapem jest spotkanie. W zależności od firmy pierwsze spotkanie może być z działem HR-a kolejny etap z potencjalnym przełożonym. Są też firmy, które łącza te etapy i przełożony wspólnie z działem HR spotykają się z kandydatami. 

Spotkanie z dyrektorem pionu lub dyrektor HR.W zależności od organizacji, część kandydatów obligatoryjnie spotyka się z dyrektorem działu lub członkiem zarządu odpowiedzialny za daną funkcje.Są też modele, że dyrektor HR spotyka się z wybranym kandydatami, ale to dotyczy głównie kluczowych funkcji w organizacji.

Pomiędzy poszczególnymi etapami mogą się pojawić kwestionariusze osobowości lub zadania caso-we do przygotowania i zaprezentowania na jednym, że spotkań. Często są to na przykład prezentacja dotycząca wizji kandydata na dane stanowisko co chcielibyśmy zrobić, zmienić podczas pracy na tym stanowisku. 

Ostatni etap to informacja zwrotna dla kandydatów. Wybrany kandydat otrzymuje propozycje pracy w firmie i warunki zatrudniania, a pozostali kandydaci podziękowanie za udział w rekrutacji.

Często droga do zdobycia wymarzonej pracy bywa długa. Duże znaczenie ma pojemność rynku pracy, to ilu kandydatów aplikuje na dane stanowisko pracy czy nasze doświadczenie zawodowe. 

Jeżeli zastanawiam się czy warto chodzić na rozmowy rekrutacyjne przeczytaj

Jeśli nie czujesz się pewnie podczas rozmowy o pracę- skorzystaj z naszych konsultacji.

Pomogą Ci one podnieść poziom pewności siebie oraz ogranicza stres podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą. Zdobędziesz merytoryczną wiedzę, w jaki sposób zachować podczas spotkania aby dostać pracę marzeń i realizować się na wybranym stanowisku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności