![](https://jakdobrzezmienicprace.pl/wp-content/uploads/2020/11/odejście-z-pracy.jpg)
Gdy już dostaniemy ofertę od nowego pracodawcy to najczęściej chcemy jak najszybciej odejść z pracy i zamknąć ten rozdział naszej kariery zawodowej. W większości przypadków obowiązuje nas okres wypowiedzenia od 2 tygodni do 3 miesięcy w zależności od naszego stażu pracy u pracodawcy. W zależności od firmy i polityki są różne modele skrócenia tego okresu wypowiedzenia przez porozumienie stron.
7 sposobów jak odejść z pracy na naszych warunkach i nie paląc za sobą mostów.
Przygotuj się do rozmowy z szefem.
Zastanów się co konkretnie i w jakiej formie, chcesz przekazać swoją decyzję przełożonemu. Szef pewnie zapyta, jakie były powody takiej decyzji, do jakiej firmy i na jakie stanowisko odchodzisz, co będziesz robił. Tu zastanów się co chcesz, a czego nie powiedzieć o nowej pracy swojemu przełożonemu.
Umów się na spotkanie bezpośrednie z szefem
Umów się na spotkanie podczas którego osobiście przekażesz swoją decyzję. Nie zatrzymuj go na korytarzu informując o tym, nie wysyłaj też SMS ani e-maila z taką decyzją. Nie opowiadaj też wszystkim współpracownikom, że odchodzisz, a szef jeszcze nic nie wie. Pominięcie go w tym procesie komunikacji jest poważnym błędem. Najlepiej poprosić, że chcesz omówić ważny dla Ciebie temat na bezpośredniej rozmowie.
Czy to Twoja ostateczna decyzja
Po poinformowaniu szefa często pojawia się ten zwrot -Czy to Twoja ostateczna decyzja ?. Szef bada czy jest przestrzeń, aby Cię w jakiś sposób zatrzymać w firmie. To jest ten moment, gdy się wahasz czy chcesz odejść to powiedz o swoich oczekiwaniach które mogą wypłynąć na Twoją decyzję.
Rozmawiaj, nie żądaj
Twoje odejście to dla przełożonego problem z realizacją zadań i obowiązków całego działu, w związku z tym najlepiej, aby pracownik został jak najdłużej w okresie wypowiedzenia w pracy. Dlatego nie mów, że chcesz odejść za tydzień, bo w większości sytuacji tylko zaognisz relacje z przełożonym . Umów się, że na kolejny dzień przyjdziesz z planem twoich aktualnych zadań, określ kiedy zakończysz prowadzone projekty przed odejściem, a które wymagają przekazania osobą z zespołu, a co może poczekać do przyjścia nowej osoby na twoje miejsce. Umów się szefem, że taki plan zostanie zrealizowany, a Ty odejdziesz w umówimy przez Ciebie terminie.
Przekazywanie obowiązków
Spisz swoje obowiązki i zadania i poinformuj osoby z Tobą współpracujące aby wiedziały że będziesz w firmie do konkretnej daty i kto przejmie konkretne odpowiedzialności z twoich tematów. Przygotuj instrukcje dotyczące konkretnych procesów, jak powinny być wykonywane przez osoby przejmujące nowe obowiązki.
Poinformuj o odejściu z pracy
W ostatni dzień obecności w pracy wyślij pożegnalnego maila do klientów i kolegów z pracy, dziękując za współpracę. Wspominając wspólne osiągnięcia lub zabawne sytuacje. Zostaw do siebie kontakt mailowy lub telefoniczny.
Pożegnalne ciasto lub wspólne wyjście
W ostatni dzień przynieś ciasto lub słodycze i zorganizuj krótkie spotkanie przy kawie i zaprosić najbliższych współpracowników. W zależności od zażyłości z zespołem można zaprosić zespół na przysłowiowe „piwo po pracy”
Na swój wizerunek pracujemy całą karierę zawodową. Momenty zmiany pracy są jednym z etapów, ale może je wykonać lepiej lub zostać zapamiętanym przez organizacje jako niesolidny pracownik. Nasza kariera może się tak rozwijać, że w którymś momencie będzie ciekawa dla nas możliwość powrotu do organizacji, ale nasz sposób odejścia może być elementem, który o tym zadecyduje czy tak się zadzieje.
Wiele organizacji stosuje również system oceny pracownika czy będzie mógł być ponowię zatrudnimy w firmie. Dlatego zróbmy dobre wrażenie odchodząc z pracy.
Ja sam sprawdzam przed przyjęciem ponownie pracownika jak wyglądała jego historia pracy w firmie oraz sytuacja odejścia z pracy.
Najczęściej zmiana pracy to dobra decyzja związana z przeszłością w obecnej pracy, ale tez potrzeba rozwoju na przyszłość. Ciekawy artykuł