Wpisanie w cv tylko naszych danych, jaką uczelnie skończyłeś oraz gdzie pracowałeś, to trochę za mało, błędy w CV w tym zakresie są częste.
Dla rekruterów przeglądających dziennie setki cv, gdzie na każde cv poświęcają raptem ok minuty kluczowe aby w Twoim cv były elementy na, które zwróci uwagę rekruter i są kluczowe dla poszukiwanego przez pracodawcę stanowiska.
Przedstawiam listę 8 najczęstszych błędów w cv.
Błędy cv w adresie e-mail
Adresy e-mail kandydatów są legendą wśród rekruterów, ale gdy używasz maila z okresu studiów mikkkki92@budziaczek.pl, to pewnie kilka lat już upłynęło od czasu ostatniej sesji to warto zmienić taki adres.
Jeżeli jesteś w procesie rekrutacyjnym na asystentkę dyrektora finansowego i gdy dział HR będzie chciał Ci wysyłać informację o spotkaniu rekrutacyjnym to Twoja kandydatura może zostać mylnie oceniona jeszcze przed spotkaniem, tylko przez pryzmat adresu mailowego. Najlepszym rozwiązaniem jest założyć sobie typowy adres imie.nazwisko@domena.pl
Część kandydatów, gdy zapraszam ich na spotkanie proszą o wysłanie danych teleadresowych spotkania rekrutacyjnego na adres służbowy, tłumacząc iż tego maila często sprawdzają, ale odradzam takie podejście. Duże firmy mają bardzo ścisłą politykę zasad używania poczty elektronicznej, a gdy taki mail trafia do działu IT a później do przełożonego może powodować niewygodną rozmowę z szefem.
Błędy w numerze telefonu
Numer telefonu nie istnieje to dość częsty przypadek gdy kandydat zmienił numer telefonu ale nie zaktualizował tego w CV.
Podaj ten numer pod którym jesteś realnie dostępny. Część kandydatów podaje swój numer telefonu służbowego, osobiście odradzam. Dla własnego komfortu podaj swój prywatny numer. A jeżeli zmienisz numer to pamiętaj o aktualizacji tej informacji w cv.
Błędy w miejscu zamieszkania
Brak informacji o mieście zamieszkania powoduje, że rekruter nie wie czy kandydat doczytał, że stanowisko pracy jest w Koszalinie i mieszka w pobliżu, czy jest z południa Polski i jest gotowy do relokacji.
Wpisz miasto w którym mieszkasz. Jeżeli stanowisko pracy ma być w Krakowie, a Ty mieszkasz w Szczecinie, ale nie będzie tej informacji w cv to rekruter przyjmie, że mieszkasz w Krakowie lub okolicy i może zaprosić Cię na jutro na spotkanie na godz.8. lub ważne jest dla niego czy znasz lokalny rynek.
Błędy w ukończonej uczelnii
Wpisanie tylko nazwy uczelni bez kierunku czy danego wydziału – to jest zdecydowanie za mało dla pracodawcy.
Na początkowym etapie kariery zawodowej ważne jest aby wpisywać jaką uczelnie skończyłeś, jaki kierunek i warto też wpisać temat pracy inżynierskiej i magisterskiej. Temat pracy może być bardzo ciekawy dla przyszłego przełożonego bo wiedza z Twojej pracy magisterskiej może się przydać na nowym stanowisku pracy.
Błędy w miejscu pracy
Nazwa firmy PHU AABBCC to mało precyzyjna informacja o pracodawcy. Podaj dokładną nazwę firmy, w której pracujesz dodaj też w jakiej branży działa firma np. Firma AABB producent maszyn rolniczych dodaj link do strony firmowej.
Błędy cv w nazwie stanowiska
Starszy Specjalista ds. Skanowania dla rekrutera jest dość zrozumiałym stanowiskiem, ale Specjalista ds. Procesów O2C nie jest już tak jasne.
Dla Ciebie jako osoby, która pracuje na tym stanowisku od kilku lat jest to oczywiste i co tu tłumaczyć. Postaw się w sytuacji gdy poznajesz nowa osobę i zawsze pojawia się pytanie A Ty czym się zajmiesz? Dla znajomego nie powiesz, że jesteś Specjalistą ds. Procesów O2C, tylko powiesz pewnie odpowiadam za transakcje łączenia zamówień z fakturami w systemie SAP.
Dlatego gdy podajesz swoje stanowisko dopisz, że jest to w dziale np. Obsługi klienta/ wsparcia sprzedaży, aby dla osoby spoza twojej firmy było zrozumiałe co to za stanowisko i gdzie jest usytuowane w organizacji.
Błędy w zakres obowiązków – co tak naprawdę robisz
Czytają cv przedstawicieli handlowych bardzo często spotykam się z poniższymi stwierdzeniami dotyczącymi zakresu obowiązków
- Negocjacje handlowe
- Pozyskiwanie klientów
- Budowanie trwałych relacji z klientami
- Analiza rynku
Widząc bardzo podobne cv na etapie selekcji jest ciężko wywnioskować czym tak naprawdę zajmuje się dany przedstawiciel handlowy.
Podczas rozmów telefonicznych z kandydatami dowiaduję się, że kandydat obsługiwał stacjonarnie klientów i nie pozyskiwał aktywnie klientów.
A negocjacje handlowe sprowadzały się do podawania telefonicznie klientowi ceny z katalogu, a negocjacjami zajmował się już ktoś inny.
Opisz swój realny zakres obowiązków w krótkich punktach, ale konkretnie. Dla przykładu jak to może wyglądać u przedstawiciela handlowego:
- Pozyskiwanie klientów w zakresie pokryć dachowych przez hurtownie na obszarze woj. Małopolskiego, Śląskiego i Podkarpackiego
- Obsługa inwestycji w zakresie pokryć dachowych na obiektach sportowych
- Przygotowywanie dokumentacji handlowej do przetargów publicznych
- Obsługa procesu posprzedażowego przez monitorowanie płatności przeterminowanych
- W roku 2019 zająłem 2 miejsce w konkursie na najwyższą marżę w kwartale
Błędy w dodanych zdjęciach
To jest kolejna legendarna kategoria w środowisku rekruterów. Nie dodawaj zdjęcia do cv z swojego wesela, wakacji, imprezy, sylwestra, selfi z telefonem (takie zdjęcia pojawiają się realnie w CV kandydatów). Tylko zdjęcia neutralne lub profesjonalnie zrobione w stroju biznesowym lub półoficjalnym. Na zdjęciach nie eksponuj nadmiernie swoich tatuaży chyba, że starasz się o pracę w firmie z tego segmentu.